Które części trzeba zbroić za pomocą żelbetu?

W czasie budowy domu w wielu miejscach wykorzystywane są pręty zbrojeniowe. Doskonale wzmacniają one takie elementy jak płyty czy belki. W przypadku domów murowanych, z betonu zbrojeniowego są ponadto nadproża drzwiowe i np. wieńce stropowe.

Budynek w stylu Art decor

Autor: Ed
Źródło: http://www.flickr.com
W projekcie domu (na rysunkach albo w kosztorysie) zawarte są dane odnoszące się do między innymi prętów zbrojeniowych. Tyczą się one przede wszystkim jakości stali, z której powinny być one wykonane. Jest tam również informacja dotycząca ich kształtu i min. średnicy. Wszystkie parametry podane przez biuro projektowe nie mogą być zmieniane ani przez wykonawców, ani przez samego inwestora. Beton zbrojeniowy, zatem żelbet, wykorzystywany jest do budowy albo całych konstrukcji, lub tylko ich fragmentów. Jest to tak znane wyjście, że znajduje wykorzystanie w niemalże każdym budynku wolnostojącym.
dom jednorodzinny

Autor: FRESH PR
Źródło: FRESH PR

Z żelbetu wykonane są fundamenty, ławy fundamentowe czy też stropy. Co interesujące, taki surowiec stosuje się również w wypadku budynków z drewna. Niektóre z nich posiadają także żelbetowe ściany fundamentowe. Nawet jeśli dom jest wybudowany z przykładowo pustaków czy bloczków, to i tak najbardziej narażone na duże obciążenia części konstrukcyjne są najczęściej wzmocnione za pomocą żelbetu. Wykonane z niego często są również schody czy też balkony. Istotne, żeby do wyrabiania żelbetu nie stosować prętów, jakie są skorodowane albo zatłuszczone. Ponadto pręty – dobra oferta prętów zbrojeniowych -> aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe – muszą być zabezpieczone przez beton przed działaniem ognia w przypadku pożaru.

Co więcej, umieszczone w żelbecie pręty – tutaj oferta prętów – nie mogą być w nim ułożone zbyt ciasno. Najwłaściwiej tego typu robotę oddać brygadzie budowlanej. Oni zrobią wszystko prędko i najlepiej.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , ,