Co mają skrzynki gazowe oraz z jakiego materiału są wykonane?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego jest zobowiązany do odpowiedzialności prawnej za swoją własność, w ramy której wchodzą m.in. różnego typu instalacje.

Jedną z nich jest sieć gazowa, której fragmentem jest specjalna szafka.
Jest ona bardzo ważną częścią sieci gazowej. Ma ona tego typu części jak m.in. główny zawór czy też gazomierz (choć czasem jest on instalowany obok szafki). Dowolna z w/w części musi być zgodna z odpowiednimi przepisami. Przykładowo zawór, który jest odpowiedzialny za doprowadzanie gazu do odbiorców, powinien być w specjalny sposób zabezpieczony przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Ponadto musi się on znajdować we właściwej odległości (min. pół metra) od drzwi (wybierz niezawodny zaczep) czy poziomu terenu. W praktyce jednak rekomenduje się o 100% powiększyć tę odległość. Materiałem, z którego został wykonany taki zawór musi być brąz albo mosiądz. Ponadto szafka gazowa zawiera reduktor, który jak sama nazwa sugeruje, służy do zmniejszania ciśnienia, które powinno być na poziomie około pięciu kPa. Pozwoli to na obsługę znajdujących się w domu sprzętów.
stropy

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com

dom jednorodzinny

Autor: Robert Konieczny
Źródło: Reynaers Polska
wzór

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com
Sama skrzynka powinna być co najmniej dziesięć m od budynku wielorodzinnego. W przypadku domów jednorodzinnych dopuszczalne są bardziej znaczące odległości, w tym montowanie skrzynki na linii ogrodzenia. Najbardziej istotne jest zapewnienie do niej dobrego dostępu. Na rynku są modele wolnostojące, do montowania we wnęce czy też na murze domu. Szafka gazowa może być wykonana z metalu, tworzyw sztucznych czy laminatu.

Zazwyczaj proponowane są w odcieniu żółtym.

Chcesz pogłębić swą wiedzę na ten temat? Zapraszamy Cię zatem po inne wątki tu (http://www.stanmal.pl/realizacje-markizy.html) – najedź na link i przejdź do następnej witryny pełnej zajmujących wpisów.

Jednak wcale nie musi taka być. Mogłaby być pomalowana przez wytwórcę na wyznaczony kolor pasujący do np. ogrodzenia.

Categories: Rola budowlańca

Tags: , , ,